czwartek, 29 czerwca 2017

,,Czwartek z plusem''
Dla wszystkich tych którzy rozumieją,
i czekają na zrozumienie…
Wyobraź sobie świat w którym nic nie jest powtarzalne, nie istnieje przedmiot który zawsze wygląda tak samo, nie istnieje głos który da się jednoznacznie rozpoznać, nie istnieje też ruch który da się powtórzyć…
Wszystko jest przerażające i nie rozpoznawalne, mała mrówka raz jest drobna i chuda raz długa i wygięta, a jeszcze innym razem jest ogromna i pofalowana. Mówiąca mama raz słyszalna jest delikatnie, innym razem jej czułe słowa dają tak silne impulsy, że odbierasz je jakby wrzeszczała wściekle. Czasem dotyk sprawia ci niewiarygodną radość jest czuły i przyjemny, jednak to samo doznanie innym razem staje się szorstkie i sprawia ci ból.
W tym świecie nie masz możliwości zwierzyć się przyjacielowi ze swych doznań, nie możesz zapytać czy odczuwa podobnie, twoje ciało blokuje większość interakcji ze światem. Mimo,że oddychasz, widzisz, słyszysz, odczuwasz i mówisz to jesteś sam ze swoimi myślami i rozterkami.
Świat widzi tylko twoje niedoskonałe ciało, porażone mięśnie i nieskoordynowane ruchy oczu jesteś dla niego obcą istotą z którą kontakt wywołuje przerażenie. Mimo że bardzo chcesz żyć razem z nim i przekazać mu tak wiele nieodkrytych tajemnic, to on ucieka od Ciebie. Nie rozumie i rzadko stara się zrozumieć, patrzy swoim niepełnosprawnym umysłem na twoje ciało i stawia Ci diagnozę według swoich wizualnych reguł.
Uśmiechasz się, spoglądasz najgłębiej jak potrafisz i dalej kochasz ten dziwny niesprawiedliwy świat, czekając na przyjaciela który otworzy wrota twojego umysłu. I gdy taki oto mały człowiek staje przed Tobą i próbuje łupinka po łupince oderwać twą niedoskonałą cielesność od zdrowego umysłu świat zaczyna nabierać innych cieplejszych barw.
Jak cudownie jest współodczuwać… Razem płakać, wrzeszczeć, cierpieć, śmiać się i wariować… Jak cudownie jest słuchać, gdy ktoś chce opowiadać… Gdy w jego głosie zamiast niepewności i bezsensowności odczuwasz chęć przekazania wiedzy i pasji, gdy wiesz że ten ktoś chce wprowadzić cię w swój mały intymny świat… Jak to cudownie jest kiedy po wielu latach życia w klatce ktoś otwiera drzwi i pozwala Ci latać, dając możliwość wypowiedzenia się choćby małym słowem TAK lub NIE. Gdy widzi i chce dostrzegać w tobie nie odkrytą tajemnicę i okiełznać twój przerażający, mały zamknięty świat…
Z rozważań z Panią Dorotą Rudzińską-Friedel

czwartek, 22 czerwca 2017

Czwartek z plusem

,,Czwartek z plusem''
Czytanie integruje wszystkie zmysły
Czytamy, słuchamy, myślimy, pamiętamy, wyobrażamy sobie, odpowiadamy na pytania, opowiadamy o tym co usłyszymy.
Przechodząc przez etapy treningu czytania ważne, aby sam proces czytania był efektywny, przynosił radość oraz energię do dalszej pracy i nauki uczenia się. Nauka aktywizuje mózg.
Czytanie jest uświadomieniem znaczenia przez wyobraźnię i wzrok (ciche czytanie). To głos wewnętrzny pomaga uświadomić sobie treść, znaczenie wyrazów, które czytamy i ich związki przyczynowo-skutkowe. Głośne czytanie wyzwala tą samą funkcję przez analizator słuchowy.
Dlaczego też jedni trenują głośne czytanie, aby pobudzić słuch (równowaga, napięcie) i zintegrować go, a innym potrzebna jest integracja wzrokowa, przez skupienie się na obrazkach.
Jeśli komuś przeszkadza głośne czytanie jest wzrokowcem. Ciche czytanie przeszkadza słuchowcom.

sobota, 17 czerwca 2017

Fundacja "Plusikowo-Minusikowy Dom "



Fundacja "Plusikowo-Minusikowy Dom"
KRS 0000606910
ul. Podolska 9, 81-321 Gdynia; tel. 58/624-43-63; 509-388-552
nr konta: 80 1140 2004 0000 3502 7613 2846
Gdynia, czerwiec 2017
Szanowni Państwo,
Jesteśmy Fundacją działającą pod patronatem Instytutu Wspierania Rozwoju Plusik-Minusik działającego od wielu lat na terenie trójmiasta.
Działania Instytutu polegają na pomocy dzieciom, jak również z dorosłym, z różnorakimi dysfunkcjami. Wśród naszych podopiecznych są dzieci autystyczne, z zespołem Downa, oraz z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Pośród dzieci, z którymi pracujemy nie brakuje również dzieci z takimi dysfunkcjami jak dysleksja, nadpobudliwość psychoruchowa, z problemami emocjonalno – społecznymi i ADHD. Wszystkie te dzieci znajdują u nas pomoc i wsparcie. Obecnie pod naszą opieką mamy ok.100 dzieci.
Coraz częściej zgłaszają się do nas również rodziny osób dorosłych z uszkodzeniami mózgu powstałymi w wyniku nieszczęśliwych wypadków, gdyż wiedzą, że z racji doświadczenia właścicielki Instytutu Wspierania Rozwoju Plusik-Minusik i Fundatorki Pani Doroty Rudzińskiej-Friedel, prywatnie matki dorosłego już człowieka dotkniętego Dziecięcym Porażeniem Mózgowym, znajdą u nas pomoc i zrozumienie. Wśród naszych pracowników również jest osoba dotknięta w głębokim stopniu Dziecięcym Porażeniem Mózgowym, co pozwala nam na bardziej wnikliwe poznanie problemów związanych z tym schorzeniem.
Syn Pani Doroty, Patryk, dzięki determinacji swojej mamy, jako pierwszy w Polsce człowiek z tak dużymi deficytami zdał maturę. Potwierdzić to można w archiwach np. TVN, który to program uwiecznił wręczenie Patrykowi medalu za przełamywanie stereotypów w myśleniu o niepełnosprawności, w konkursie “Gdynia bez barier” (http://www.tvn24.pl/pomorze,42/zdal-mature-mimo-porazenia-mozgowego-marzy-o-studiach,429626.html)
W marzeniach Pani Doroty jest utworzenie szkoły dla dzieci z dużymi deficytami, również takimi jak Patryka, który jak o sobie mówi jest “zdrową osobą uwięzioną w chorym ciele”. Najpierw jednak chcemy pomóc tym małym, którzy nie mogą sobie poradzić w zmaganiach dnia codziennego oraz ich rodzicom. Cel realizowany każdego dnia to: pomoc w rozwoju dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Rodzina wobec trudnej sytuacji potrzebuje wsparcia - Rodzic Profesjonalista; Poradnia Rodzinna to dalsze działanie realizujące ta przesłankę oraz Szkoła i  Przedszkole wyrównujące szanse edukacyjne.


czwartek, 15 czerwca 2017

,,Czwartek z plusem''
Znaczenie sensomotoryki w relacjach społecznych
Dziecko wykazuje silną potrzebę dotykania, popychania, przekładania przedmiotów, co jest wynikiem tzw. ,,niedowrażliwości dotykowej’’. W wyniku tego będzie podczas lekcji popychało kolegów, dotykało, zaczepiało, bowiem potrzebuje silnego bodźca, aby doznać ,,kontaktu’’. Również może niszczyć przedmioty i to tylko dlatego, iż chce poznać dany przedmiot, pozostać w ,,kontakcie’’ z innymi osobami.
Oczywiście otoczenie będzie swoiście reagowało na tego typu zachowania. Koledzy zapewne się zezłoszczą i natłok zdarzeń, negatywnych emocji może sprzyjać bójkom. Taki splot działań powoduje, że dziecko jest automatycznie postrzegane jako ,,trudne’’ i ,,przeszkadzające’’. Jednak w te sposób ono chce się uczyć, poznawać, pozostawać w interakcji. Nie jest jego zamiarem bicie, psucie czy też przeszkadzanie i zachowuje się tak, jak pozwalają mu na to jego zmysły. Realizuje swoją potrzebę poznawczą. Nie stanowi to jednak powodu, aby postrzegać je jako niepełnosprawne intelektualnie, bo nie przestrzega odgórnie narzuconych zasad zachowania. Dziecko zna właściwe normy postępowania, rozumie je, jednakże są one realizowane przez nie w sposób, w jaki pozwala mu na to jego funkcjonowanie sensoryczne. Wyjściem z tejże sytuacji jest wdrożenie działań wspierających sensomotorycznie, aby dać dziecku podstawę prawidłowego odczuwania swojego ciała, co będzie przejawiać się prawidłowym normatywnym zachowaniem w środowisku grupy klasowej. Podstawę stanowi właściwe przetwarzanie bodźców i reagowanie na środowisko. Jeżeli tak się nie dzieje, wówczas żadna terapia, oparta na rozmowach, pracy intelektualnej, nie przyniesie rezultatów, ponieważ dziecko intuicyjnie, odruchowo dąży do zaspokojenia swoich potrzeb sensomotorycznych. Dziecko zareaguje na otoczenie zgodnie ze swoimi potrzebami. Im jest ono starsze, tym zachowanie będzie bardziej spektakularne a frustracje intelektualne jeszcze większe.

IWR PLUSIK-MINUSIK  Dorota Rudzińska-Friedel 
www.trening-globalny.pl
www.plusik-minusik.pl

środa, 14 czerwca 2017

Uwaga

Instytut Wspierania Rozwoju Plusik-Minusik posiada pod swoim patronatem Fundację PlusikowoMinusikowy Dom. Przeznaczona jest ona dla dzieci, które z powodu braku środków finansowych nie stać na wspieranie swojego rozwoju w Instytucie. Dlatego każdego ofiarodawcę prosimy o jakąkolwiek wpłatę na nasze konto 80 1140 2004 0000 3502 7613 2846. Dziękujemy.


czwartek, 8 czerwca 2017

Informacja

Chcesz wiedzieć więcej ?
Chcesz być na bieżąco i poznawać nowe ciekawe informacje i oferty zostaw swój 
namiar . 
Chętnie odpowiadam na pytania .

IWR PLUSIK-MINUSIK  Dorota Rudzińska-Friedel 
www.trening-globalny.pl
www.plusik-minusik.pl



niedziela, 4 czerwca 2017

Formy pracy z dziećmi niepełnosprawnymi , takie jak wykonywanie ćwiczeń sensorycznych :















- Realizacja  scenariusza
- Dostosowanie  kart  pracy – wielkość , forma  i  treść
- Komunikacja / ćwiczenia  językowe , forma  i  struktura  wykonywania  ćwiczeń ( opracowane  ćwiczenia  językowe  i  poznawcze )
- Ruch  wspomagany  wymuszony  i  samodzielny ( opisany  po  raz  pierwszy )
- Ćwiczenia  sensoryczne  opracowane  dla  dzieci  i  młodzieży  niepełnosprawnych . 
Opracowane  w  treningu  formy  pracy  sensomotorycznej  dla  dzieci  niepełnosprawnych-  formy  ćwiczeń  kształtujących 
 umiejętności  czytania
koncentracji  uwagi
formy  komunikacji  alternatywnej + mieszanej 

komunikacja-rozwój emocjonalno-społeczny 
Ruch  wspomagany – wymuszony wspomagany samodzielny realizuje cele takie jak: 
aktywizacja społeczna,wiedza ,wyrażanie uczuć i emocji,ugruntowanie motywacji  i wypowiadanie  własnego  zdania. 

Jako  pierwszy  opracowany  opisany  w  roku  2006  dla  PPP nr 1  w  Gdyni  ruch  wspomagany  jako  aktywizacja  dzieci  niepełnosprawnych  ruchowo(IWR Plusik-Minusik Dorota Rudzińska-Friedel 



IWR PLUSIK-MINUSIK  Dorota Rudzińska-Friedel 
www.trening-globalny.pl
www.plusik-minusik.pl

piątek, 2 czerwca 2017

Czwartek z plusem

11) Czytanie – całościowe, kategoriami, pismem pisanym – prowadzące do rozumienia kategorii, dopasowywania
obrazka do podpisu i odwrotnie, prowadzenie jednocześnie ćwiczeń analizy i syntezy słuchowej (dobieranie rytmu do wzoru graficznego i wzoru graficznego do rytmu, rytmizacja czynności, mówienie sylabami, mówienie sylabami wspak – zabawa szyfrowania i odszyfrowania wyrazów i wypowiedzi).
Rezultatem jest po roku czasu pracy samoistny proces analizy literowej i głoskowej.
Pisanie – ​ćwiczenia grafomotoryczne z naciskiem na ćwiczenia umożliwiające pisanie liter w prawidłowym kierunku (ósemka literowa), odwzorowywanie według wzoru widzianego i według wzoru zapamiętanego umożliwia proces
poszerzania pamięci.
Dostosowywanie środków dydaktycznych ​do stylów uczenia się i preferencji ucznia na planszy (szary papier), mamy
wyrysowane sylaby i jego zadaniem jest skacząc układać wyrazy napisane na kartach, te karty uczeń widzi cały czas (w
pierwszej fazie), potem tylko słyszy wyraz, skacząc cały czas powtarza sylaby, które widzi i po których skacze. Na koniec na innym szarym papierze zapisuje „wyskakany” wyraz, w ten sposób rozkładamy wyrazy na sylaby lub
składamy wyraz z sylab, dobieramy jednakowe elementy lub kodujemy dźwięki w symbole i uwrażliwiamy słuch (kodowanie i rozkodowywanie jako dodatkowy element logicznego myślenia).
Zeszyt – najlepiej segregator, do którego
uczeń wkłada swoje wytwory, jest on skarbnicą materiałów, dowodem ciężkiej pracy, materiałem porównawczym dla
nauczyciela, źródłem pochwały (sukcesu). Jest bardzo osobisty i zawsze uczeń (i nie tylko) może się do niego odnieść.
Ćwiczenia ułatwiające rozwój w/w funkcji w rozbudowanym zakresie można znaleźć na kartach pracy dostępnych w naszym sklepie.
Zapraszamy!

IWR PLUSIK-MINUSIK  Dorota Rudzińska-Friedel 
www.trening-globalny.pl
www.plusik-minusik.pl

czwartek, 1 czerwca 2017

Zapraszamy do zakupu ćwiczeń

Zapraszamy do zakupu ćwiczeń!
Wieloletnie doświadczenia pracy oraz obserwacja rozwoju dzieci, jak również ciągłe pogłębianie wiedzy w tym zakresie i poszukiwanie nowoczesnych form terapeutyczno-edukacyjnych, stanowi podstawę powstania koncepcji i metody Treningu Globalnego stosowanej w Instytucie Wspomagania Rozwoju Plusik-Minusik. W swojej działalności stosujemy zindywidualizowane rozwiązania techniczne oraz spersonalizowane metody nowoczesnej edukacji. W sposób podmiotowy spoglądamy na potrzeby ucznia pod względem intelektualnym emocjonalnym, motorycznym i sensorycznym. Trening Globalny jest koncepcją i metodą całościowego wspierania rozwoju dziecka bez względu na schorzenie oraz deficyt, jak również wiek, płeć i narodowość.
https://www.trening-globalny.pl/sklep/


Gra Sekwencje