wtorek, 29 sierpnia 2017

Wtorek z plusem

,,Wtorek z Plusem''
Problem sygnalizowany przez Rodziców: Dziecko mówi, że nie ma koleżanek i kolegów. Powodów jest tysiące, ale często spotykamy się z sytuacją gdy dziecko o dużym potencjale intelektualnym i dojrzałości intelektualnej nie znajduje partnerów do zabawy z rówieśnikami bo są „za dorosłe”. Przewyższają swoich rówieśników, ale mają uczucie, wrażenie porażki bo nie mają przyjaciół wśród kolegów. Trzeba się więc uważnie przyjrzeć z jaką grupą dzieci się dogaduje.
Dzieci takie nie muszą równać w dół do innych dzieci tylko dlatego, żeby mieć towarzystwo i to dzieciom trzeba uświadomić. Równanie w dół nie jest dobre dla dziecka, ponieważ nie znajdzie ono satysfakcji ani trampoliny rozwojowej dla żadnej z sfer rozwojowych, a więc takie działanie nie daje pożądanego skutku.
To inne dzieci niech dorównują lepszym. Dziś jedno jest lepsze, jutro drugie, to przywilej rozwoju, który dla każdego człowieka określa inną drogę oraz wyraża jego indywidualne parametry.
Dorota Rudzińska-Friedel



wtorek, 22 sierpnia 2017

Sklep - kolejne darmowe ćwiczenia

A oto kolejne darmowe ćwiczenia :
https://www.trening-globalny.pl/sklep/jakie-to-jest/
https://www.trening-globalny.pl/sklep/kodowane-dzialania/
https://www.trening-globalny.pl/sklep/odszyfrowywanie-dzialan/
Zachęcam też do kupowania ćwiczeń a oto link do sklepu :
https://www.trening-globalny.pl/sklep/



czwartek, 17 sierpnia 2017

Czwartek z plusem

,,Czwartek z plusem''
Każde ćwiczenie sensoryczne mówione czy liczone łączy motorykę z intelektem. Jest to niezależne wykonanie celowych ruchów w pełni świadomych, skoordynowanych z jednoczesnym wykonywaniem procesów myślowych, intelektualnych.
Koncentracja uwagi, rytmizacja, świadomość wykonywania ruchu o określonej strukturze, kolejności, częstotliwości zmierza do określonego celu.
Automatyzacja ruchu, to takie wytrenowanie, podczas którego następuje samokontrola bez włączania przetwarzania intelektualnego – czytanie, pisanie, liczenie.

sobota, 12 sierpnia 2017

Czwartek z plusem

,,Czwartek z plusem''
Sensomotoryka to ruch współdziałania systemów zmysłowych. Jeśli odruchy pierwotne blokują dostęp do możliwości współdziałania umysłowego – umiejętności szkolne są zaburzone.
Potencjał intelektualny nie może być wykorzystany w sposób właściwy. Pojawiają się zachowania nieadekwatne – strach, wycofanie do rytuałów lub w skrajnych przypadkach niskie poczucie własnej wartości, brak motywacji, zachowanie prześmiewcze do agresji włącznie.
Odruch jest silniejszy od intelektu, kiedy ten (intelekt) pozna zasady zachowań demonstrowania emocji i uczuć. Często więc dziecko samo w sobie jest przeświadczone o tym, że stosuje się do polecenia (stań prosto), a w rzeczywistości cały czas się rusza i jest postrzegane jako niegrzeczne. Niezauważenie przez dorosłego, że jest to problem sensomotoryczny i karanie dziecka prowadzi do jego buntu, poczucia niesprawiedliwości, braku motywacji i złego zdania o sobie.
Oczywiście minie wiele lat, dziecko przejdzie przez PIEKŁO EDUKACJI i intelekt przejmie rolę wiodącą, chociaż nigdy nie zniknie problem sensomotoryczny i będzie utrudniał on osiągnięcie prawdziwego sukcesu, przez człowieka, który może go osiągnąć.
Jeśli działania ze strony wspierania rozwoju mogą ułatwić drogę dochodzenia do radosnej, twórczej nauki, a potem pracy i sukcesu to po to właśnie jesteśmy strażnikami prawidłowego rozwoju dzieci.

poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Sklep - darmowe ćwiczenia


Zapraszamy do zakupu ćwiczeń!
Wieloletnie doświadczenia pracy oraz obserwacja rozwoju dzieci, jak również ciągłe pogłębianie wiedzy w tym zakresie i poszukiwanie nowoczesnych form terapeutyczno-edukacyjnych, stanowi podstawę powstania koncepcji i metody Treningu Globalnego stosowanej w Instytucie Wspomagania Rozwoju Plusik-Minusik. W swojej działalności stosujemy zindywidualizowane rozwiązania techniczne oraz spersonalizowane metody nowoczesnej edukacji. W sposób podmiotowy spoglądamy na potrzeby ucznia pod względem intelektualnym emocjonalnym, motorycznym i sensorycznym. Trening Globalny jest koncepcją i metodą całościowego wspierania rozwoju dziecka bez względu na schorzenie oraz deficyt, jak również wiek, płeć i narodowość.
https://www.trening-globalny.pl/sklep/
A oto linki do darmowych kart pracy :
https://www.trening-globalny.pl/sklep/ciagi-2/
https://www.trening-globalny.pl/sklep/dni-tygodnia-i-miesiace/
https://www.trening-globalny.pl/sklep/ile-slow-widzisz/

piątek, 4 sierpnia 2017

Zasady komunikacji bezpośredniej

Zasady komunikacji bezpośredniej:
-należy być cały czas w kontakcie wzrokowym i werbalnym,
-zwracać się z pytaniami wprost do osoby,
-oczekiwać i odczytywać mimikę, gesty, wokalizację,
-uszczegóławiać wypowiedź przez pytania zamknięte,
-nic nie może dziać się poza zasięgiem wzroku osoby,
-należy włączać do każdej rozmowy bez względu na temat,
-ustawiamy się zawsze przodem do akcji,
-należy pytać o zdanie, opinię i oczekiwać na nie odpowiedzi.
Najprostszą formą szybkiej komunikacji jest tak/nie gestem, mimiką, dźwiękiem, siłą mięśni czy oczami.
Pamiętaj myśl szybko, podążaj za myślą osoby, przewiduj możliwe odpowiedzi, ale oczekuj każdej/są tematy i potrzeby, których nie przewidzisz.
Ułatwiaj udzielanie odpowiedzi - dopowiadaj werbalnie, koryguj ruch. Bądź zawsze pół kroku do przodu.
Pamiętaj, że mogą wystąpić reakcje odruchowe związane z problemem przetwarzania sensorycznego i organizacji wewnętrznej i zewnętrznej związanej z niepełnosprawnością ruchową.
Nie interpretuj zachowań odruchowych (przestrachy - reakcje ruchowe ciała jako reakcja na napięcie związane z przetwarzaniem emocjonalnym lub i myślowym, również jako reakcja na problem przetwarzania wzrokowego, słuchowego, dotykowego) jako odpowiedź na pytanie. Przerwij reakcję odruchową, ponów pytanie i oczekuj odpowiedzi.
Pamiętaj, osoba która nie mówi to Niemy, ale Rozumny i Emocjonalny członek interakcji.
Zadaj sobie pytanie: Co byś potrzebował, gdyby związano ci ręce i nogi oraz zatkano usta? Wytrwaj w tym stanie 12 godzin, a doświadczysz wszystkiego czego Ci potrzeba do funkcjonowania.

Gra Sekwencje